Submissions Received for Roscommon Town LAP

Roscommon Local Area Plan 2024-2030

All submissions concerning the Roscommon Local Area Plan are displayed here.

The following submissions have been received on the Draft Roscommon Local Area Plan 2024-2030:

Submission No. 1 – Personal Reps of late Anthony King – C.O. Gaynor Architectural & Design Services Ltd

Submission No. 2 – EPA

Submission No. 3 – Jonathan Larkin

Submission No. 4 – Department of Education

Submission No. 5 – GRETB

Submission No. 6- TII

Submission No. 7 – Alan Beirne – C.O. James Lohan

Submission No. 8 – NWRA

Submission No. 9 – An Post – C.O. RMLA

Submission No.10 – Mayo Roscommon Hospice

Submission No.11 – John Crean

Submission No.12 – National Transport Authority

Submission No.13 – John & Helen Earley

Submission No.14 – Sean Doyle

Submission No.15 – Tommy Mullaney

Submission No.16 – Abbey Street Residents

Submission No. 17 – Marian Keigher

Submission No.18 – Department of Transport

Submission No.19 – John Reilly – C.O PJ Moran

Submission No.20 – Roscommon Heritage Group

Submission No.21 – Department of the Environment, Climate and Communications

Submission No. 22 – Frank Wall & Sarah-Kate Wall

Submission No.23 – Image furnishing Ltd

Submission No.24 – Office of Public Works

Submission No.25 – Noel Beirne – C.O. James Lohan

Submission No.26 – Sean Leydon

Submission No.27 – Antogher Road Residents Association – C.O. Collins Boyd

Submission No.28 – Glenman Corporation Ltd

Submission No.29 – Seamus Hayden (Submission 1)

Submission No.30 – Seamus Hayden (Submission 2)

Submission No.31 – Uisce Éireann

Submission No.32 – The Heritage Council

Submission No.33 – Pat McCrann

Submission No.34 – Office of the Planning Regulator

Submission No.35 – Cllr Anthony Waldron (Submission 1)

Submission No.36 – Cllr Anthony Waldron (Submission 2)

Submission No.37 – Anya Greally

Submission No.38 – The Melting Pot – Michael Hutchinson

Submission No.39 – South Roscommon Family Resource Centre

Submission No.40 – Sarah Browne

Submission No.41 – Roscommon Transition Towns

Submission No.42 – Roscommon Town Team Ltd

Submission No.43 – Rob McGuiness

Submission No.44 – Niall & Fiona Greene

Submission No.45 – Rita Kearney

Submission No.46 – Noelle Jeffreys

Submission No.47 – Mote Park Conservation Group

Submission No.48 – John R Sweeney

Submission No.49 – John Hynes

Submission No.50 – Goldcross Development Ltd – C.O. McCutcheon Halley

Submission No.51 – Lisnamult Tenants & Residents Ass. – Lisnamult Community Enterprise – Ros. Community Sports Park Committee

Submission No.52 – Eilish & Noel Feeley

Submission No.53 – Orla Leyden

Submission No.54 – Cllr Kathleen Shanagher

Submission No.55 – Department of Housing, Local Government and Heritage

Submission No.56 – Cllr Marty McDermott – (Submission 1)

Submission No.57 – Cllr Marty McDermott -(Submission 2)

Submission No.58 – Church Street – Main Street Businesses

Submission No.59 – Cllr Pascal Fitzmaurice

Submission No.60 – Property Owners & Residents Church St. – John Crean

Submission No.61 – Castle Street Residents

Submission No.62 – Sean Hanly – C.O. Gaynor Architectural & Design Services Ltd

Submission No.63 – County Roscommon Famine Commemoration Committee

Submission No.64 – Noel Beattie – C.O. James Lohan

Submission No.65 – Richard Keavney (Submission 1) – C.O. James Lohan

Submission No.66 – Richard Keavney (Submission 2) – C.O. James Lohan

Submission No.67 – Irene Walsh – C.O. James Lohan